СПЕЦИФІКА ЗАСТОСУВАННЯ ТЕХНОЛОГІЇ КОУЧИНГУ В ПІДГОТОВЦІ МАЙБУТНІХ ФАХІВЦІВ СЛУЖБИ ЦИВІЛЬНОГО ЗАХИСТУ

Автор(и): Федоренко Я. А., Кришталь А. О.

Місце роботи:

Федоренко Я. А.,

доктор історичних наук, професор,

доцент кафедри соціальних і гуманітарних дисциплін,

Національний університет цивільного захисту України

(18034, Україна, м. Черкаси, вул. Онопрієнка, 8,

e-mail: yanava@ukr.net)

ORCID: orcid.org/0000-0002-5206-0705;

 

Кришталь А. О.,

кандидат педагогічних наук, доцент,

доцент кафедри соціальних і гуманітарних дисциплін,

Національний університет цивільного захисту України

(18034, Україна, м. Черкаси, вул. Онопрієнка, 8,

e-mail: sovalina@ukr.net)

ORCID: orcid.org/0000-0002-1818-6603

 

Мова: українська

Науковий вісник Сіверщини. Серія: Освіта. Соціальні та поведінкові науки 2025. № 2(15): 184–194

https://doi.org/10.32755/sjeducation.2025.02.184

Анотація

Мета статті полягає в аналізі та теоретичному обґрунтуванні ефективності підготовки майбутніх фахівців служби цивільного захисту із застосуванням технології коучингу в системі закладів вищої освіти зі специфічними умовами навчання з урахуванням викликів воєнного стану.

Методологія дослідження ґрунтується на системному підході до вивчення зв’язків між явищами та процесами коучингу, порівнянні та узагальненні дотичних понять та явищ, а також емпіричному вивченні практичних аспектів застосування технології коучингу в підготовці майбутніх фахівців служби цивільного захисту (анкетування для визначення наявних проблем у підготовці фахівців, опитування для визначення ефективності застосування технології коучингу та бесіда для виявлення переваг і недоліків коучингу), педагогічний експеримент (реалізація технології коучингу в процесі професійної підготовки майбутніх фахівців служби цивільного захисту).

Отримані результати. Теоретичний аналіз означеної проблеми дозволив виявити значний потенціал застосування технології коучингу в освіті. Технологічність коучингу виявляється в досягненні стійких показників оптимізації навчальної діяльності майбутніх фахівців служби цивільного захисту, а також результатів їхньої підготовки.

Практична цінність дослідження полягає у практичній апробації технології тренінгу в підготовці зазначених фахівців. Концептуальність технології коучингу ґрунтується на переконанні у значному потенціалі особистості, цінності її здібностей і талантів, виявлення та розкриття яких поліпшує якість життя людини. Коучинг допомагає здобувачеві виявити додаткові можливості, орієнтовані на конкретну ситуацію, скласти власний найбільш оптимальний план дій і взяти відповідальність за його реалізацію.

Ключові слова: коучинг, технологія коучингу, професійна підготовка, майбутні фахівці служби цивільного захисту.

 

Список використаних джерел

  1. Гичко Ю. Формування емоційної компетентності майбутніх психологів засобами коуч-технологій : дис. … д-ра філософії : 053. Умань, 2021.
  2. Тименко В. М., Нежинська О. О. Коучинг як технологія розвитку лідерства у сфері освіти. Вища освіта України. № 2. Київ : Інститут вищої освіти НАПН України, 2017. C. 65–68.
  3. Олійник І. В. Використання коучинг-технології у процесі формування дослідницької компетентності у майбутніх докторів філософії в умовах аспірантури. Вісник університету імені Альфреда Нобеля. Серія «Педагогіка і психологія». Педагогічні науки. № 1 (17). С. 158–167.
  4. Кайдалова Л. Г., Кайдалова А. В. Коучинг як технологія індивідуального навчання у професійній підготовці майбутніх фахівців. Теорія і методика професійної освіти : наукові праці. Вип. 80. Т. 2. Київ, 2025. С. 55–58.
  5. Поберезська Г. Г. Коучинг як педагогічна технологія студентоцентричного навчання у ВНЗ. Технологія і техніка друкарства. № 4 (58). С. 99–107.
  6. Братко М. Академічний коучинг: зміст поняття та сутність діяльності. Педагогічна освіта: Теорія і практика. Психологія. Педагогіка. № 1 (37). Київ, 2022. С. 6–13.
  7. Про затвердження Настанови з організації соціально-гуманітарної роботи з особами рядового і начальницького складу та працівниками органів і підрозділів цивільного захисту : наказ Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 06.03.2008 № 177. URL: https://zakon.rada.gov.ua/rada/show/v0177666-08#Text (дата звернення: 12.03.2025).

[collapse]

Читати далі

©2024. Пенітенціарна академія України