ДEМОГРАФІЧНА КРИЗА: ПРОБЛЕМИ ПОВОЄННОЇ ВІДБУДОВИ
Автор(и): Гончаренко О.Г.
Місце роботи:
Гончаренко О. Г.,
доктор економічних наук, професор,
начальник кафедри економіки та соціальних дисциплін,
Пенітенціарна академія України
(14000, Україна, м. Чернігів, вул. Гонча, 34)
ORCID: 0000-0003-1101-6019
Мова: українська
Науковий вісник Сіверщини. Серія: Освіта. Соціальні та поведінкові науки 2025. № 2(15): 47–58
https://doi.org/10.32755/sjeducation.2025.02.047
У статті розглядається демографічна криза як один із найгостріших викликів, що постають перед Україною в умовах повоєнної відбудови. З початком повномасштабної війни у 2022 році країна зазнала масштабного скорочення населення через міграцію, зниження народжуваності, зростання смертності та погіршення якості життя. Особливу увагу приділено аналізу новітніх досліджень міжнародних організацій, а також оцінкам українських науковців щодо масштабів вимушеної міграції та потенціалу повернення громадян після завершення активної фази війни.
Метою написання статті є комплексне дослідження демографічної кризи в Україні в контексті повоєнної відбудови, зокрема виявлення основних чинників, що спричинили демографічне скорочення, аналіз потенціалу повернення українських мігрантів і біженців. Методологією дослідження є міждисциплінарний підхід, що поєднує методи демографічного, соціологічного, економічного та політичного аналізу.
Результати дослідження. У роботі висвітлено соціальні та економічні фактори, що впливають на наміри біженців повернутися в Україну. Розглядається концепція «подвійного наміру», яка поєднує інтеграцію українців у країнах тимчасового перебування з підтримкою їхнього зв’язку з батьківщиною та підготовкою до повернення. Окреслено основні виклики, які стоять перед державою в контексті демографічного спаду, зокрема загроза втрати робочої сили, дисбалансом вікової структури населення.
Висновки. Запропоновано комплексні підходи до розв’язання демографічної проблеми: прозорої післявоєнної політики відбудови, створення стимулів для повернення та підтримки громадян. Стаття формує підґрунтя для подальших досліджень і розроблення державної стратегії, в якій людський капітал буде центральним ресурсом відновлення і модернізації України.
Ключові слова: демографічна криза, повоєнна відбудова, міграція, біженці, людський капітал, повернення населення, відновлення України.
Список використаних джерел
- Про схвалення Стратегії демографічного розвитку України на період до 2040 року. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/922-2024-%D1%80#Text (дата звернення: 05.05.2025).
- Лібанова Е. Наш людський капітал: втрати і перспективи відродження. URL: https://svit.kpi.ua/ (дата звернення: 05.05.2025).
- Повоєнне відновлення економіки України. URL: https://cpd.com.ua/uk/vidnovlennyaekonomiky/?utm_source=chatgpt.com (дата звернення: 05.05.2025).
- Українські біженці. Майбутнє за кордоном та плани на майбутнє. URL: https://ces.org.ua/ukrainian_refugees_third_wave_research/ ?utm_source=chatgpt.com (дата звернення: 05.05.2025).
- Українці за кордоном: які шанси повернути своїх. URL: https://idss.org.ua/index (дата звернення: 05.05.2025).
- Як змінилися побоювання українців щодо відбудови. URL: https://ti-ukraine.org/announcements/yak-zminylysya-poboyuvannya-ukrayintsiv-shhodo-vidbudovy-rezultaty-sotsiologichnogo-opytuvannya/ (дата звернення: 05.05.2025).
- Joop Adema Cevat Giray Aksoy Yvonne Giesing Panu Poutvaara. Understanding return intentions and integration of Ukrainian refugees. URL: https://cepr.org/voxeu/columns/understanding-return-intentions-and-integration-ukrainian-refugees?u (дата звернення: 05.05.2025).